۱۳۸۸ آذر ۷, شنبه

مولانا عبدالحمید: حاضریم تحریمهای جهانی را بخاطر انرژی هسته ای تحمل کنیم، اما هرگز نمی توانیم دخالت در امور مذهبی را بپذیریم

مولانا عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه های نماز عید قربان زاهدان با توصیف گروگانگیری به عنوان پدیده ای زشت در جامعه گفت: گروگانگیری برای باج خواهی بدترین پدیده است و حتی از ناموس فروشی که زشت ترین راه درآمد است، به مراتب زشت تر است.امام جمعه اهل سنت زاهدان با توصیه مردم به رعایت حقوق و رعایت حق حاکمیت گفت: خداوند حق سنگینی بر مردم دارد که همان توحید و ایمان است و پس از آن نماز است। حاکمیت نیز حقوقی بر مردم دارد که باید رعایت شوند که مهمترین آنها رعایت قانون و امنیت است. ما باید از موارد ناامنی در استان جلوگیری کنیم، و در حد توان خود بر خلاف قانون عمل نکنیم.
رعایت حقوق حاکمیت به این معنا نیست که مردم از حقوق خود صرف نظر کنند. مردم باید حقوق خود را در چارچوب قانون مطالبه و پیگیری کنند و برای رسیدن به حق خود از راههای قانونی تلاش نمایند.مولانا عبدالحمید بزرگترین حق ملت بر گردن حاکمیت را رعایت مساوات و برابری بین فرق، مذاهب، ملیتها و قومیتهای مختلف برشمرد و گفت: حاکمیت باید همه را با یک چشم بنگرد و به وظایف خود در برابر مردم آگاه باشد। حاکم، نماینده خداوند بر روی زمین است، اما حاکم مطلق خداوند است زیرا روی زمین حاکمیت مطلق وجود ندارد.امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت: شیعه و سنی بزرگترین فرق اسلامی در جهان هستند و باید در کنار هم به عنوان مسلمان بدور از تعصبات کورکورانه و جاهلانه با مسالمت و برادری زندگی کنند و با یکدیگر تفاهم داشته باشند و اجازه ندهند عناصر افراطی، فضا را به تعصبات آلوده کنند। این مسایل شایسته شیعه و سنی نیست و با منافع اسلامی و جمهوری اسلامی سازگار نیست.مولانا عبدالحمید گفت: تعصبات بیجا باید رفع شوند و اخوت و برادری بجای آن برقرار شود.ایشان افزود: شیعه و سنی در هر جای دنیا باید از آزادی مذهبی بطور کامل بهره مند باشند। (تکبیر حاضرین)دخالت در مسایل مذهبی اهل تشیع و تضییع حقوق آنان و سلب آزادی شیعیان در کشورهایی که حاکمیت در دست اهل سنت است جهل و نادانی است و به همین ترتیب تضییع حقوق اهل سنت و سلب آزادی آنان جهل مطلق است।مولانا عبدالحمید کلیه حکام جهان اسلام و مسئولان نظام را به رعایت حقوق شهروندی فراخواند و گفت: مردم دارای هر فکر و برداشتی از دین اسلام که هستند باید در چاچوب قانون از آزادی عمل در انجام مراسم مذهبی خود و تعلیم و تربیت برخوردار باشند। دخال در امور مذهبی مردم بر خلاف میثاق بین المللی حقوق بشر است که کشور ما نیز جزو امضا کنندگان آن می باشد.

هیچ نظری موجود نیست: